Souvenirs for the Future

Galántai 80

A jövő emlékei

in alphabetical order

by countries

ABC-sorrendben

országok szerint

english

Kornelia Röder (D)

Boldog születésnapot, kedves Galántai György!

Kedves Galántai György, engedje meg, hogy a Staatliches Museum Schwerinben működő Duchamp Kutatóközpont (Duchamp Research Centre) nevében nagyon boldog 80-ik születésnapot kívánjak Önnek. Az Ön által kezdeményezett 1987-es projekt, az In the spirit of Marcel Duchamp nem csak a XX. század művészetét forradalmasító alkotó előtt tisztelgett, hanem jótékony hatással volt a művészet teljesen megújuló értelmezése körüli nyilvános vitákra is. Az Ön projektje új távlatokat nyitott a gondolkozás világában, különösen a kelet-európai művészeti színtér tekintetében, ahol a hivatalos művészetet a szocialista realizmus határozta meg. Az In the spirit of Marcel Duchamp nemzetközi projektje abban az értelemben is úttörő jelentőségű volt, hogy elősegítette Duchamp befogadását a küldeményművészeti networkön belül. Galántai György úgy tekintett Duchamp-ra, mint szellemi vezetőjére.

Már 1983-ban művészeti példaképeinek ajánlotta Tisztelet a mestereknek (Duchamp + Arman + Tinguely) c. művét. 1996-os életműkatalógusának borítóján a következő állásfoglalás szerepel: „ha úgy tetszik, a művészetem az, hogy élek” (Marcel Duchamp), amit hitvallásának tekinthetünk. Galántai azok közé a kelet-európai művészek közé tartozik, akik intenzív elkötelezettséget vállaltak Marcel Duchamp-nal.

Duchamp születésének 100-ik évfordulóján Galántai meghirdette az In the spirit of Marcel Duchamp mail art projektet, amin 54 művész és küldeményművész vett részt számos országból. A teljesség igénye nélkül: Baroni, Bennett, Bogdanović, Bruscky, Carrega, Cavellini, Colonna, Christo, Crozier, Danon, Duch, Miers, Fallico, Ferguson, Fierens, François, Fricker, Gaglione, Galántai, Hahn, Hainke, Birger Jesch, Dobrica és Rorica Kamperelić, Knowles, de Jonge, Koschitz, Kováts, Kozma, Maggi, Peter R. Meyer, Minarelli, Mittendorf, Nevidal, Olbrich, Padín, Panhuysen, Peoples Republic of Poetry, Petasz, Plages, Radio Free Dada, Ruth Wolf-Rehfeldt, Guy Schraenen, Sfumato, Skooter, Soós, Klaus Staeck, Summers, Supek, Šwierkiewicz, Todorović és Tót Endre. A kelet-európai művészek nagy aránya megdöbbentő.
A beérkezett művekből rendezett kiállítást az ELTE Esztétika tanszékén egy szimpozionnal összekapcsolva mutatták be. A résztvevő művészek filmjeit, videóit, diáit 1987. december 17-én vetítették. Egy koncertre is sor került, amit Galántai György hangszobrán adtak elő. Ezen a legendás estén 21 művész és kritikus öt-öt perces kiselőadása hangzott el. Ez a szimpózium volt az első, amely a Duchamp-mal és jelentőségével kapcsolatos diskurzus tekintetében meghaladta egy mail art projekt határait, hiszen a kiállítás kísérő programja olyanokat hozott össze, akik nem a küldeményművészeti hálózatban működtek.

A szóban forgó mail art projekt és a hozzá kötődő szimpózium fontos előrelépést jelentett Duchamp recepciójában, különösen Kelet-Európában.

Ezért van az, kedves Galántai György, hogy Duchamp rajongói a mai napig hálásak Önnek. Erőfeszítéseivel Kelet-Európa-szerte ismerté tette Duchamp-t.

Kornelia Röder
Duchamp Kutatóközpont, Schwerin

Staatliche Schlösser, Gärten und Kunstsammlungen Mecklenburg-Vorpommern, Staatliches Museum Schwerin

2021. április 27.

információk

Kornelia Röder (D)

linkek

museum-schwerinlomholtmailartarchiveworldcat

Duchamp100LEHETETLEN REALIZMUSkapcsolatművészet

Souvenirs for the Future

Galántai 80

A jövő emlékei

in alphabetical order

by countries

ABC-sorrendben

országok szerint