
Sokéves kutatómunka eredményeképp napvilágot látott Danyi Gábor, a magyar szamizdat történetét bemutató és feldolgozó 620 oldalas monográfiája, Az írógép és az utazótáska – Szamizdat irodalom Magyarországon, 1956-1989 (a Kronosz Kiadó gondozásában, 620 oldal terjedelemben).
"E könyv elsőként nyújt részletes, monografikus igényű áttekintést a magyarországi államszocializmus időszakában tapasztalható nem hivatalos, cenzúrázatlan szövegprodukció – vagyis a szamizdat – jelenségéről.
A monográfia szamizdatkiadványok, állambiztonsági dokumentumok és más levéltári források, valamint visszaemlékezések és interjúk alapján dolgozza fel a vallási közösségek, az autonóm irodalmi hálózatok, az underground művészeti és a disszidens értelmiségi körök szamizdattevékenységének történetét. A könyv révén, amelynek elkészültét hosszú éveken át tartó levéltári kutatás előzte meg, feltárulnak az államszocializmus időszakának – sokszor rejtett – ellenállási formái, a „szürke zónában” vagy azon túl működő kreatív gyakorlatok, amelyek megtörték az állampárt kulturális monopóliumát. Láthatóvá válnak azok a szereplők is, akiknek alakja és nem éppen rendszerkomform tevékenysége az utóbbi évtizedekben jobbára feledésbe merült. Mindezek révén a kötet nagymértékben formálja és árnyalja a kommunista diktatúrával szembeni ellenállás emlékezetét, és jelentősen hozzájárul a korszak differenciált megértéséhez." (a könyv fülszövege)
A könyv tartalomjegyzéke az alábbi cikkben elérhető:
Danyi Gábor Az írógép és az utazótáska című könyve a magyarországi szamizdat irodalomról - megjelent!
"A könyv bevezető fejezetei a szamizdat mibenlétét világítják meg a legfrissebb nemzetközi és hazai szakirodalom felhasználásával, bemutatják a jelenség értelmezési kereteit és kutatásának kihívásait.
A valamennyi mérvadó vállalkozásra kitérő áttekintést, mely a második blokkot alkotja, három esettanulmány követi, amelyek a magyar szamizdat kultúrájának jellegzetes praxisait széles kelet-közép-európai összefüggéseiben vizsgálják. E fejezetek megvilágítják a szamizdat mediális jellegzetességeit, előállításának és terjesztésének különböző modelljeit és a közreműködők identitásának mintázatait." (Részlet a könyv szinopszisából)
A most megjelent publikációra az Artpool kicsit, mint saját eredményére is büszke, hiszen a szerző sok-sok éven keresztül kutatta az Artpool Művészetkutató Központ archívumában fellelhető dokumentumokat és rögzítette az Artpool alapítóinak személyes élményeit.
A kötet közel 80 oldalon keresztül mutatja be az underground művészeti szamizdatokat, köztük az Artpool által kiadott Poolwindow-t, az Al (Aktuális/Alternatív/Artpool levél) számait, valamint az Artpool Rádió kazettasorozatát. Egy külön fejezetet szentel az underground művészeti nyilvánosságnak és a Szétfolyóiratnak.


A könyv bemutatójára 2024. január 6-án, az Open Society Archívumban került sor, kiemelt érdeklődés mellett.
Az esemény résztvevői voltak:
Házigazda: Mink András – történész (Blinken OSA Archívum)
Beszélgetőpartnerek:
Danyi Gábor – a magyarországi szamizdat irodalom kutatója
Hodosán Róza – az AB Független Kiadó egykori munkatársa, a demokratikus ellenzék tagja
Klaniczay Júlia – az egykori underground művészeti nyilvánosság tevékeny résztvevője, az Artpool társalapítója és jelenlegi tanácsadója
Nagy örömünkre a közönség soraiban a korabeli "harcostársakat" is üdvözölhettük.






Danyi Gábor könyve fontos forrás a jövőbeni kutatásokhoz, amik az 1970-es 1980-as évek párhuzamos kultúráját, annak működését, belső nyilvánosságát, valamint a valamikori animátorok független, szabadságorientált művészeti gyakorlatát próbálják megismerni és megérteni.
További médiamegjelenés a könyvről:
Az Artpool Művészetkutató Központ egyedülálló kutatóhelye - többek között - az 1970-es és 1980-as évek nemhivatalos, progresszív kulturális törekvéseinek, megnyilvánulási formáinak, kiadványainak. Azon túl, hogy az Artpool maga is tevékeny szereplője volt a szamizdat időszaknak, az Artpoolban számos szamizdat és félszamizdat kiadvány kutatható a korabeli művészeti szcéna résztvevőitől, ezek közül több online is elérhető.
További ajánlott olvasmány:
Havasréti József: Az Aktuális Levél esztétikája és (mediális) archeológiája, in: Széteső dichotómiák. Színterek és diskurzusok a magyar neoavantgárdban, Budapest–Pécs: Gondolat – Artpool – PTE KMT, 2009, 43–7
Kürti Emese: „Ne kérdezz, válaszolj!” Az Aktuális Levél szerepe és módszertana a nyolcvanas évek magyarországi kultúrájában, Enigma, 99 (2020): 22–35. (PDF megnyitása / letöltése)