Klaniczay Gábor (H)
BOLDOG 80. SZÜLETÉSNAPOT – GYURI!
Ebből az alkalomból összegyűjtöttem néhány a Te munkásságoddal foglalkozó vagy ahhoz kapcsolódó megszólalásomat és írásomat az elmúlt évtizedekből, és mellékelem egy kiadatlan írásomat is.
A történet, ahogy azt tíz éve, 2011-ben a 70. születésnapodra készített videóban elmeséltem, a hetvenes évek végére nyúlik vissza, de az még a digitális kor előtt volt, és legfeljebb az Artpoolban van dokumentálva jelenlétem underground kiállításaidon, eseményeiden.
De jött a rendszerváltás, és 1990. február 2-én az általam szervezett „Szabadelvű esték” sorozatban rendeztem egy kiállítást, veled együttműködve a Kossuth klubban „Földalatti művészet az Aczélkorban” címmel, amiről fennmaradt egy TV-felvétel:
Az együttműködés ennél is tartalmasabb lett, amikor beszerveztél az Artpool Performansz-előadássorozatába. 1995. május 3-án tartottam „Az elgyötört test és a megtépett ruha” című előadást, amiről videófelévételt is készítettetek.
A szöveg később megjelent kétszer is magyarul:
Elgyötört test és megtépett ruha. Két kultúrtörténeti adalék a performance gyökereihez, in A performance művészet, vál. szerk. bev. Szőke Annamária, Artpool-Balassi Kiadó-Tartóshullám, Budapest, 2001, pp. 145-183; újranyomva könyvemben: Ellenkultúra a hetvenes-nyolcvanas években. Noran, Budapest, 2003. 86-124.
Nagyon hálás vagyok, hogy az Artpool ezt lefordíttatta angolra is, és elérhető a honlapján:
Tormented body, torn clothes. The roots of performance art – two contributions from cultural history. Artpool 2017.
Együttműködésünk egy újabb gyümölcse lett, amikor 2001 október 27-én én mondtam a megnyitó beszédet a „Magyarország a tiéd lehet!” című 1984-es betiltott kiállítás újrarendezett változatának a bemutatóján, a Nyílt Társadalom Archívum (Vera & Donald Blinken Open Society Archives) Centrális Galériájában.
Ugyanerről a betiltott kiállításról nemcsak Magyarországon, hanem egy német Szubkultúra-előadás-sorozatban is beszámoltam, 2014 november 5-én Lipcsében, a Nato klubban. A nyomtatásban megjelent német szöveg elérhető az interneten.
És a német emlékhez kapcsolódva: BIS HUNDERT-ZWANZIG !!!!!
Hammer Ferenc, Klaniczay Gábor és Geskó Judit a "SEGÉLYKONCEPT - fesztivál az underground művészet dokumentumainak megőrzéséért" keretében rendezett szimpozionon (Szimpozion a 70-es–80-as évek underground művészetéről, nemzetközi kontextusáról és jelentőségéről, kutatásáról), 2005
● SEGÉLYKONCEPT ● CEU ● Wikipedia ●