A digitális “Attic Archive” – Esettanulmány a művészarchívumok nyílt forráskódú kurátori kezelésére
2023. december 08.
#együttműködés
#workshop

Az Attic Archive 2005-ben a DATA (Daily Action Time Archive) gyűjtemény egy részével
fotó: Bodor Judit

Curating The Digital Attic Archive: A Case Study for Open-Source Approaches to Artists' Archives
A digitális “Attic Archive”: Esettanulmány a művészarchívumok nyílt forráskódú kurátori kezelésére

 

"A Royal Society of Edinburgh által finanszírozott kétéves Research Network Award (Kutatási hálózat díj) projekt  egy sor oral history interjúból és egy 2021-es workshopból fejlődött ki és az a Attic Archive munkáját és örökségét fogja vizsgálni.

A skóciai Dundee-ban, Pete Horobin művész által 1975-ben alapított Attic Archive négy különböző, egyenként tíz évig létező identitás/személyiség öntörténetiesítő projektjéből nőtt ki, melyben a művész az 1970-2020-as évek őt körülvevő változó társadalmi és kulturális körülményeire reflektál.

Mivel az archívum jelenleg Skóciában, Magyarországon és Írországban szétszórtan található,  a projekt célja, hogy összehozza a kulcsfontosságú gyűjtemények archivistáit és kurátorait, hogy teszteljék egy közös online, nyílt forráskódú platform létrehozásának lehetőségét, mint olyan archiválási/kurátori teret, ahol az Attic Archívum történeti szálai visszafejthetők, hogy lehetővé tegyék e folyamatosan releváns munkásság jövőbeli kutatását és terjesztését.

DATA Attic Alphabetic Script Map (Betűrendes térkép), 2020. június
Készítette Bodor Judit és Ha egy oral history beszélgetéssorozat előtt és alatt

A projekt két kutatási kérdésre keresi a választ:

  • Milyen kortárs kurátori stratégiákat dolgozhatunk ki az Attic Archive mint egyedülálló, de még nem eléggé feltárt műegyüttes nemzetközi jelentőségének felmérésére és megalapozására?

  • Hogyan támogathatják a nyílt forráskódú technológiák az együttműködést a bizonytalan jövőjű művészarchívumokhoz való hozzáférés és örökségük biztosítása előtt álló intézményi akadályok leküzdésében?

A két éven keresztül zajló közös projektet Dr. Bodor Judit (Duncan of Jordanstone College of Art & Design, University of Dundee) és Dr. Roddy Hunter (School of Fine Art, The Glasgow School of Art) vezeti a művész (Pete Horobin) mint tanácsadó, valamint az archívum egy-egy részét a különböző intézményekben (University of Dundee Archives; National Library of Scotland, Edinburgh; Artpool Művészetkutató Központ, Budapest, és National Irish Visual Arts Library, Dublin) kezelő archivisták és kurátorok bevonásával.

A kutatási hálózat tagjai két év alatt három alkalommal találkoznak Skóciában, Magyarországon és Írországban, hogy a 2025 végén induló digitális platform kifejlesztésén dolgozzanak. A találkozók mellett a hálózat nyilvános rendezvényeket is tart az archívum kulcsfontosságú műveiből rendezett kisebb kiállításokkal, hogy a kutatásba a szélesebb közönséget és a művész nemzetközi munkatársait is bevonja.”

Első hálózati találkozó, 2023 decembere. Képernyőfotó: Roddy Hunter.

Pete Horobin1980. január 1-én indította el tízéves projektjét, melyet DATÁ-nak nevezett el. A DATA mozaikszó mögött a –Daily Action Time Archive – azaz a “Napi Cselekvés Idő-Archívuma” – fogalom bújt meg. Ennek a tíz évet dokumentáló anyagnak jelentős része (a művész az 1980-as években szervezett nemzetközi kapcsolatművészeti projektjeit és aktivitását dokumentáló, több száz munkát, levelezést, hang- és videódokumentumot tartalmazó nyolc nagy kartondoboznyi anyaga további tárgyakkal kiegészítve) került 2010-ben az Attic Archive-ból az Artpoolba.

A DATA gyűjtemény Dundee-ből Budapestre történő költöztetésének története “A-ból A-ba – Új irányok” címmel itt olvasható. Az Artpoolnak ajándékozott dokumentumok és művek elrendezésében és a listák pontosításában Pete Horobin tevőlegesen is részt vett budapesti látogatásai alkalmával 2010-ben, 2012-ben és 2019-ben.

A DATA gyűjtemény rendezésekor az Artpoolban 2019-ben
(a képen: Galántai György, Kotun Viktor, Klaniczay Júlia és Peter Haining aka Pete Horobin)
fotó: Halasi Dóra