George Orwell 99. születésnapján* (János, Pál napja, szerda)
A KÖNYV (±)SZIMMETRIASÉRTÉS
(a könyv-médium néhány alapesete) című kiállítás-esemény
Minden szimmetriasértés információgerjesztéssel párosuló folyamat.
A szimmetria apró sérülései minden fejlődés mozgatóerői,
egy teljesen szimmetrikus univerzum képtelen lett volna (ki)fejlődni.
A célszerűen nyitott könyv formailag szimmetrikus, viszont a könyvoldalak nem azonos információi által sérül a szimmetria, vagyis a könyv eredendően a szimmetriasértés esete. Ez a megközelítés azért vetődhet fel, mert a könyv a konkrét művészet mediális lehetősége lett. Meglepően rövid időn belül a „könyvművek”, mintegy visszapergetve az időt, megjelenítik a könyvtörténet minden fázisát, sőt eljutnak a szimmetriát nem sértő ellenpéldáig. Ez a helyzet azért különös, mert a könyv történetét anyagi, technikai vagy politikai-gazdasági kontextusban értelmezték és a művészetnek csak alárendelt díszítő szerep jutott. Az „elektronikus könyvet” megelőzően a médiummá vált „művészkönyv” metaforikus jelentésével minden korábbi könyvkészítő szabályt átlényegített, hogy a könyvet megelőző szándékot és fejlődését is végigkisérő megoldatlan kérdések újból felmerülhessenek. Elképzelhető az is, hogy a könyvtörténet (Gutenberg-galaxis) végeként emlegetett fordulat, a sokszor eltévesztett eredeti célokhoz való visszatérés és a lehetőségek feltárása által a kommunikáció újraértelmezése lehet? (Galántai György)** [meghívó]
* Lehetséges-e, hogy a tudomány és az információ célszerűsége előrevetíti az univerzum végét egy szisztematikus, noha tudatalatti visszafejlődés révén, annak ellenére, hogy a tudományt egy utópia, mégpedig a világ megmentéséről szóló utópia lelkesíti, amely az információk révén valósulhat meg? (Baudrillard)
** Fel kell vetnünk az információ és a kommunikáció egymásra vonatkozásának kérdését és értelmeznünk kell, hogy életvilágunk kommunikatív megnyilvánulásai és nem kommunikatív mércéi – miközben ezen utóbbiak civilizációnk funkcionális szükségszerűségeiből fakadnak – hogyan viszonyulnak egymáshoz. (Losoncz Alpár: A könyv metaforájától a szimulációig: a világ kérdése)