
A jövő archívumai
A Bureau de la Poésie és az Artpool
(Andrzej Partum és Galántai György)
Platán Galéria, Lengyel Intézet, Budapest
2024. november 5–7.
Részletes program: itt
Három napos interaktív bemutató egy digitális fal, a "Magic Wall" segítségével, az Andrzej Partum által 1971-ben alapított „Bureau de la Poésie” (Költészeti Iroda) és a Galántai György és Klaniczay Júlia által 1979-ben alapított Artpool archívum közel 100-100 kiválogatott művéből és dokumentumából egy egyéves lengyel–magyar, összehasonlító kutatási projekt eredményeként.
A Jövő Archívuma: a Poetry Bureau és az Artpool
A művészek olyanok, mint a szeizmográfok, amelyek „érzékelik” a jövőbeli tektonikus mozgásokat. Ugyanabban az évtizedben, az 1970-es években,
Budapesten és Varsóban különös intézmények jöttek létre: Galántai György és Klaniczay Júlia Artpoolja és Andrzej Partum Költői Irodája. Mindenki számára világos volt, hogy valami rendkívüli dolog történik. Már csak azért is, mert az engedetlenséget a hatóságok nagyon is rossz néven vették. Az irodák és az archívumok az állam hatáskörébe tartoznak.
Idővel a Galántai és Klaniczay valamint a Partum által létrehozott művészeti terek valódi Archívummá és egy egészen valódi, anyagokkal és tennivalókkal teli Hivatallá alakultak, pl. levelezés, iratok rendszerezése, látogatók fogadása.Mit csináltak, mi foglalkoztatta őket? Legyünk tisztában azzal, hogy a vasfüggöny egyik vagy másik oldalán élő művészek vettek részt a tevékenységekben, ami azt jelentette, hogy tapasztalataik és mindennapi életük rendkívül eltérő volt. Az idő múlásával azonban a politikai kontextus némileg háttérbe szorult. Ehelyett olyan eszmék kerültek előtérbe, amelyek csak ma, több évtized után váltak a társadalmi élet természetes részévé.
Mindenekelőtt az Archívum és az Iroda "ügyfelei" tették fel a kérdések sokaságát. Az önszerveződés formáiról, a hálózatépítésről, a nemzetközi kapcsolattartásról. A kölcsönös kapcsolatok formájáról, a kommunikáció módjairól. A valóságba való beavatkozásuk mértékéről, a változásra való hajlandóságukról és képességükről a társadalomban. Néhányan kiáltványokat írtak. Gondolkodtak a használt nyelv lehetőségeinek és az egyes szavak jelentésének bővítéséről. Új ábécékkel próbálkoztak. Vizuális költészetet hoztak létre. Teret szenteltek az ökológiának. Olyan, akkoriban úttörőnek számító, valóban forradalmi, a közbeszédben – legalábbis Európa keleti felében – el nem ismert és gyakorlatilag nem létező témákat vetettek fel, mint az identitás, a feminizmus, az emancipációs mozgalmak. Ezek vitatott, ellenzéki témák voltak.
A Budapesten és Varsóban összegyűjtött anyagok böngészése rendkívüli élményt nyújt. A gyűjtemény episztologikus jellege - ne feledjük, hogy elsősorban postai úton jutott el az érdeklődőkhöz - diktálta a művek formáját és formátumát, kicsi, rövidített, rajzokkal, kommentárokkal, rövid irodalmi formákkal, megfigyelésekkel teli.
Mik voltak ezek akkor? Beszélgetések. Mik ezek ma? A jövőbe küldött levelek.
Maciej Cholewiński
A kutatási együttműködés:
A Łódźi Művészeti Múzeum (MSŁ) és az Artpool Művészetkutató Központ, Szépművészeti Múzeum - Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet egy egyéves együttműködés keretében az 1971-ben Andrzej Partum által alapított Bureau de la Poésie (Költészeti Iroda) és az 1979-ben Galántai György és Klaniczay Júlia által alapított Artpool archívum párhuzamos összehasonlító vizsgálatára vállalkozott. Az összehasonlítás alapja, hogy mindkét archívum az 1970-es és 1980-as évek mail art és kapcsolatművészetéhez kötődik. A két archívum dokumentumai a vasfüggöny mögötti élet sajátos tapasztalatait idézik fel, valamint számos kulcsfontosságú alternatív műfajt és jelenséget mutatnak be. Olyan művészek munkáit tartalmazzák, mint Ewa Partum, KwieKulik, Józef Robakowski, Leszek Przyjemski, Koji Kamoji, Abdelard Lagtaa, Galántai György, Attalai Gábor, Tóth Gábor, Maurer Dóra, Anna Banana, Klaus Groh, Jiří Valoch és mások.
A kutatáshoz kapcsolódóan a két gyűjtemény munkatársai egy-egy tanulmányút keretében ismerkedtek meg egymás archívumával.
2024 áprilisában a Muzeum Sztuki munkatársai látogatták meg az Artpool Művészetkutató Központot és tanulmányozták a Galántai György 1970-es és 1980-as években folytatott kapcsolatművészeti aktivitása eredményeként összegyűlt műveket dokumentumokat.
A látogatásról és az őszi kiállítás előészítéséről lásd még a Lengyel Intézet honlapját









2024 júniusában a magyar kollégák látogatására került sor a Łódźi Művészeti Múzeum, Andrzej Partum anyagát őrző archívumában.








A tanulmányi találkozók eredménye egy rövid, mindössze három napos őszi kiállítás a budapesti Lengyel Intézethez tartozó Platán Galériában, ahol az archívumok bemutatását nagyméretű interaktív érintőképernyők, úgynevezett „Magic Walls” segítségével valósítják meg. A képernyőkre a két intézmény archívumából származó tárgyak digitális képeit és a projekt során készült további anyagokat, népszerűsítő filmeket is feltöltenek.
A modern, digitális kiállítási technológia alkalmazása a két archívumra jellemző témakörökre épülő forgatókönyvek alapján lehetővé teszi a széleskörű anyag bemutatását és a fizikailag különálló és távoli helyeken található anyagok egy térben való szemlélését.
A kiállítás rövid, három napos időtartama az 1970-es és 1980-as évek művészei által szervezett efemer eseményekre utal.
Az installáció az archívumok további önálló kutatására és "újra hasznosítására" kíván ösztönözni, reflektálva Galántai György „aktív archívum” koncepciójára.
Az eseményt sajtótájékoztató, vernisszázs és az utolsó napon előadások kísérik.
A budapesti bemutató előkészítéséhez kapcsolódóan 2024. szeptember 3. és november 8. között egy válogatás látható a Partum archívum magyar anyagaiból a Muzeum Sztuki Mezzanine Galériájában
Az esemény programja:
november 5., 11.00: sajtótájékoztató és 17.30: megnyitó
november 6., nyílt nap a látogatók részére
november 7., 17.30: finisszázs, amelynek keretében Maciej Cholewiński beszélget Klaniczay Júliával, az Artpool társalapítójával
Helyszín: Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32.
Nyitva tartás: hétfő – péntek: 10.00 – 18.00.
A belépés ingyenes.
A projekt promó-videója itt látható:
https://www.facebook.com/muzeumsztuki/videos/584271547376471
A lengyel Kulturális és Nemzeti Örökség Minisztériuma által társfinanszírozott program az Inspiring Culture (Kultura Inspirująca) program keretében valósul meg.