BOGLÁR - ITT ÉS MOST -
Galántai György balatonboglári kápolnaműterme 1970 -1973
Vaszary Galéria, 2023. június 10. – augusztus 24.
Beszámolónk képekkel és idézetekkel a balatonfüredi Vaszary Galériában látható kiállítás megnyitójáról (kurátor Mélyi József, kurátorasszisztens Kergyó Zsófia)
1. KIS VARSÓ művészcsoport (Havas Bálint és Gálik András): Türk Péter 1972-es Kérdőjeles akciójára reflektáló mű
2. Can Togay és Galántai György a kiállítást tematizáló óriás kérdőjel előtt.
"A Kis Varsó művészpáros azt mutatta meg, hogy ma mit lehet kezdeni az ötven évvel ezelőtti jelekkel, motívumokkal, műalkotásokkal, amelyek Balatonboglárhoz köthetők. Innen a kiállítás címe: Boglár itt és most, ami egyben arra a kérdésre is utal, hogy vajon a fél évszázaddal ezelőtt készült művek megelevenedhetnek-e a jelen számára." (Mélyi József)
Az egy üres teremben egyedüli alkotásként álló kérdőjel – a bemutatandó anyag mennyiségéhez képest viszonylag szűkös kiállítási térben – egyértelművé teszi annak fontosságát a kurátor számára, aki erről így ír:
"Bogláron a hetvenes évek elején néhány nyárra nemcsak a művészet tere, de az avantgárd művészek által belakott köztér fogalma is átalakult: a kápolnaműterem és környezete alkotók és közösségeik számára szabadon használható helyszínné vált. 1970 és 1973 között e terekben [...] hangsúlyosabbá vált a néző és a mű között kialakuló közvetlen kapcsolat. Lehetséges-e, hogy az egykor Balatonbogláron a kápolnában vagy annak környezetében elhelyezett, és nagyrészt oda is szánt művek a mai néző számára is megőrzik közvetlen hatásukat és eredeti jelentéseiket? [...]" (Mélyi József)
A képen a kápolna bejárata előtt balról jobbra: Hencze Tamás, Szentjóby Tamás, (ismeretlen), Halász Károly, Kornis Mihály, Veres Júlia, Pauer Gyula, Haraszti Miklós, (ismeretlen), Kismányoky Károly (1972, Direkt hét)
Mennyiben és milyen megközelítésmódokkal értelmezhetők újra egy konkrét helyszínre készült, a korabeli művészeti, társadalmi, politikai kontextusoktól elvonatkoztathatatlan művek?" (Mélyi József)
Hogyan látjuk ma a boglári műteremprojekt kitalálója, megvalósítója és évtizedeken keresztül az 1970 és 1973 közötti időszak miatti retorziókat viselő Galántai György szerepét?
Mi volt a kurátor elképzelése, amikor a kiállítótér padlóján nemcsak a kápolnaműterem valamikori kőpadlóját, de Galántai György szimbolikus Jel-akcióját is megjelenítette, és mit érezhetnek / gondolhatnak a látogatók, amikor a padlóra kiterített, "keresztre feszített" Galántain taposnak?
A "hivatalos megnyitót" megelőzően Galántai György "Kultúrdomb Emlékezet" című idézetekkel egészítette ki a kiállított műveket és dokumentumokat
Galántai György: "A Létjel kísérlet arról szólt, hogyan lehetne áthidalni a szakadékot a fogalmi és a vizuális gondolkodás között. „A cél: olyan egységes vizuális gondolkodási, építkezési rendszert létrehozni, amivel leírható minden jelenség, probléma – a világ” (1971). Ez a túl nagy elképzelés – utólag nézve – arra volt jó, hogy rengeteg irányba nyitva maradtak a lehetőségek."
Jovánovics György megismételte Fal című akcióját, amelyet eredetileg 1973. július 1-jén a balatonboglári kápolnában hozott létre.
A tárlatot – Schmidtné Kositzky Anett bevezetője után – Can Togay nyitotta meg, aki Halász Péter színházának tagjaként, 17 évesen a legfiatalabb résztvevője volt a boglári eseményeknek.
Szuggesztíven előadott megnyitóbeszéde – a kápolnaműterem működését "értékelő" korabeli hivatalos reakciókat idézve (Somogyi Néplap és Népszabadság) – hátborzongató kapcsolatot teremtett a múlt és a jelen között.
A megnyitót a kurátor, Mélyi József tárlatvezetése zárta.
Képek a kiállításról
A fotókért köszönet: Fehér Dávid, Galántai György / Klaniczay Júlia, Orosz Márton, Vaszary Galéria
----
A balatonboglári Kápolnaműterem 50 évvel ezelőtti történéseire emlékező kiállítás-események 2023-ban
50 ÉVES EMLÉKEZET / ALAPVETŐ MÁSSÁGOK
(2023. április 25 - június 28.)
Előzetes budapesti emlékesemény az Artpool Művészetkuató Központban
Kultúrdomb a Kultúrvölgyben
(2023. július 21-30.)
kiállítás-események a kapolcsi 51-es körzetben és a Galántai házban
...
További cikkek, beszámolók a Boglár itt és most kiállításról
Szabad művészet? Tiltsák be! (Népszava)
Boglár itt és most: betiltott művészet a hetvenes évekből a Vaszary Galériában (Füred TV, youtube)
BOGLÁR ITT ÉS MOST Galántai György balatonboglári kápolnaműterme (1970-73) (exindex)
BOGLÁR ITT ÉS MOST - A művészet szabadság-szigete kel életre (helloveb.hu)
Izgalmas kiállítás nyílt a 70-es években betiltott Boglári Kápolnagalériáról (sonline.hu)